מאמרים

מעמד האנליסטים בישראל

האנליסטים בארץ לא דומים לעמיתיהם המקצועיים אשר בחו"ל. כמות לקוחותיהם מזעריות לעומת כמות הלקוחות בארצות הברית ובאירופה. השכר נמוך בהרבה בהשוואה לחו"ל ואחר כל זאת נאלצים לעבוד שעות רבות על מנת להביא את לחמם הביתה.

מהו אנליסט?
השנים האחרונות הצריכו הכשרתם של מומחי כלכלה רבים שיתמחו בחשיבה אנליטית ניתוחית על מנת לייעץ למנהלי חברות ועסקים פיננסים ייעוץ כלכלי ממוקד ועתידני. לרוב, אנליסטים הם אותם אלו שעברו הכשרה אקדמאית של לימודי כלכה תואר ראשון בתוספת מנהל עסקים כתואר שני ומתקבלים לבנק השקעות ואז עוברים את קורס האנליסטים. שם מראים לאנליסט המתלמד איזה רובריקות בטבלאות האקסל תמלא, איך תעביר את זה לנייר, מה עושים בחברה שאותה אנו סוקרים אם היא פועלת בענף מסוים כמו חברות אנרגיה או חברות אחזקה, הכל באופן מדוייק להפליא כיאה לעידן המדויקות של ימנו. האנליסט חודר לפרטים הקטנים ובסגנון של קוסמטיקאית מוציא בפינצטה את הנתונים המבוקשים. אחר טיפול הדומה לטיפולה של קוסמטיקאית ראויה, לומד המתלמד שלנו מה צריך להוציא ללקוחות ומבקר את אותם לקוחות.

כיום מעמד האנליסטים אינו זוכה להילה וזוהר כמו שזוכה בשווקים הגדולים. הבוסים של החברות במדינתנו יכולים לבקש מפקיד זוטר חסר השכלה לבקש להוציא לו סקירה אנליטית על חברה מסוימת. הבוס הזה יכול להיות אפילו מנהל קרן נאמנות או של בית השקעות.

הזילות הזו יוצרת חשדנות גדולה בקרב ציבור המשקיעים בארץ.

המשך מאמר